reklama

Szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe stanowią ważną część mieszkania, w którym się znajdują. Pozytywnie wpływają na jego estetykę i samopoczucie lokatorów. Gorzej, jeśli kwiaty zostaną zaatakowane przez szkodniki roślin doniczkowych, mogące doprowadzić do choroby roślin lub nawet do ich obumarcia. Więcej o tego typu intruzach piszemy w poniższym artykule.

Choroby roślin często są wywoływane
kwiaty doniczkowe choroby, duze donice, doniczki plastikoweprzez wirusy. Jedną z tego typu infekcji są wirozy, które atakują nie tylko rośliny doniczkowe, ale również cebulowe, owocowe, byliny oraz warzywa. Owe wirusy transportowane są przez szkodniki roślin, z jednej rośliny na drugą. Tak więc gdy kwiaty znajdują się blisko siebie i dochodzi do kontaktu pomiędzy nimi, istnieje ryzyko zainfekowania zdrowej rośliny, jeśli ta obok niej jest chora. Objawami występowania wirozów są pożółkłe liście, plamy na nich czy zniekształcanie, jakie się na nich pojawiają. Aby zapobiegać pojawianiu się tych wirusów, należy stosować podstawowe zasady "higieny", czyli dezynfekować narzędzia ogrodnicze i myć ręce przed dotknięcie rośliny.

Rośliny doniczkowe atakowane są również przez wełnowce, czyli niewielkie białe kłębki podobne do waty, które osadz
ają się na zewnętrznej części liści. Czynnikiem pozwalającym na przypuszczenie, że wełnowce zaatakowały rośliny, są rany pojawiające się na łodygach i liściach. W konsekwencji mogą one doprowadzić nawet do obumarcia kwiatu, dlatego najlepszym sposobem na jego ochronę jest zapobieganie. W tym celu można stosować odpowiednie preparaty chemiczne lub przecierać rośliny cieczą, w której w stosunku pół na pół wymieszano alkohol i wodę.

Szkodniki roślin doniczkowych, które są szczególnie niebezpieczne, to czerwce. Trudno je zidentyfikować, gdyż się nie poruszają się i wyglądają jak integralna część rośliny. Są one brązowe i z reguły osiadają wzdłuż nerwów. Czynnikiem świadczącym o ataku czerwców są obumierające pędy, nekrozy i ogólne zahamowanie wzrostu rośliny. Usunąć je można poprzez przecieranie szmatką nasączoną z mydłem miejsca, w którym się one pojawiły, poprzez wykorzystanie wacika nasączonego alkoholem, poprzez środki chemiczne lub poprzez wprowadzenie do rośliny wrogów czerwców, czyli np. błonkówki, która je likwiduje.