reklama

Azalia doniczkowa

Azalia to bardzo ładny i oryginalny kwiat, który wywodzi się od japońskiej azalii. Jest to kwiat doniczkowy upiększający wnętrze mieszkania i mogący przeżyć nawet parę lat. Jednak aby móc cieszyć się jego widokiem przez kilka sezonów, należy go pielęgnować w odpowiedni w sposób. W jaki? O tym piszemy w niniejszym artykule.

azalia doniczkowa, choroby roślin doniczkowych, donice betonowe, duze, plastikowe
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, to sprawienie, aby donice mieszczące azalie były zawsze wilgotne przy korzeniach rośliny. Jest to najważniejszy czynnik decydujący o jej żywotności, dlatego bezwzględnie trzeba go przestrzegać. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że kwiaty azalii źle znoszą kontakt z wodą, więc należy tego unikać. Liście można natomiast co jakiś czas zanurzać w wodzie lub je zraszać.

Jeśli chodzi o podlewanie, to warto pamiętać o tym, że azalie lubią wodę miękką. Aby ją uzyskać, wystarczy tylko ją przegotować. Równie istotna jest kwaśna ziemia, która wzmaga rozrost rośliny. Jej optymalne PH dla azalii wynosi mniej więcej 3,5-4,5. Chcąc jeszcze bardziej zadbać o ten zjawiskowy kwiat, należy przygotować mu nie tylko należyte PH, ale również odpowiednie podłoże. W tym zakresie powinno się wymieszać kwaśny torf z nawozem wieloskładnikowym oraz z piaskiem.

Tak samo istotne jest nawożenie. Azalia produkuje
bowiem znaczną ilość kwiatów, co wymaga odpowiednich składników pokarmowych. Najważniejszy okres, podczas którego nie można zapomnieć o naważeniu, to czas po kwitnieniu. Wówczas należy ją nawozić co dwa dni w odstępach dziesięciodniowych przy użyciu specjalnego nawozu dla azalii lub ewentualnie Florovitu. Przed kwitnieniem, czyli w zimie, i w czasie kwitnienia można trzymać roślinę w dowolnej lokalizacji, lecz okres po kwitnieniu wymaga ona, aby przenieść ją do chłodnego miejsca, gdzie temperatura wynosi mniej więcej 5-12 stopni Celsjusza.

W tym samym czasie, w którym wykonujemy proces nawożenia, trzeba troszczyć się również o przycinanie azalii. W tym zakresie należy usuwać każdy przekwitnięty kwiat. Można to zrobić ręcznie, delikatnie pozbywając się uschniętych części rośliny. Wówczas można także zadbać o odpowiednie uformowanie kwiatu poprzez przycinanie jego odstających części. Kiedy nadejdzie maj, azalię można przenieść do ogródka, a gdy zacznie robić się zimniej, czyli mniej więcej w październiku, należy ją z powrotem umieścić w pokoju.